reklama

Slovensko - maďarske vzťahy trochu inak

Skúsme sa na chvíľu pozrieť na nášho suseda Maďarsko a našich spoluobčanov maďarskej národnosti bez politickej agendy, konšpiračných teórii, krívd minulosti a vášnivých debát. Vytesnime nacionalistické prejavy na oboch stranách rieky Dunaj. Pozrime sa na občanov maďarskej národnosti bez predsudkov. Ak to  dokážeme, potom uvidíme človeka - občana hodného úcty a rešpektu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Keď sa chceme vyjadriť k Maďarom nezaujato potrebujeme sa naučiť ich najprv spoznávať.

Moje prvé kontakty s touto krajinou sa spájajú so západnou technikou, keď spolubývajúci na internáte ešte za socializmu doniesol kvalitnú kazetu. Neskôr to bola dobrá kuchyňa na Balatone. Môj známy často chodí na termálne kúpaliská a „vodné svety“. Vždy mi povie, že sa to nedá s našimi službami ani len porovnať. Dôvodom prečo je tomu tak je to, že naši južní susedia sa vedia "predať" a sú hrdí na svoj národ. Štefan Markuš, bývalý veľvyslanec v Maďarsku vo svojej knihe Maďari pod lupou uvádza: „Dejiny majú v Maďarsku veľký kredit. Venuje sa im mimoriadny priestor v školách, ale aj v médiách, nimi je popretkávaná celá maďarská kultúra. V tomto smere môžu Slováci Maďarom iba závidieť. Na druhej strane je toto dedičstvo minulosti často ťaživé.“ Ťaživé je aj pre nás Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločný prínos pre svet

Húževnatosť naších súsedov spôsobila, že získali 13. nobelových cien z toho boli udelené prevažne zahraničným maďarom alebo ich potomkom. Väčšina týchto osobností sa však hrdo k svojmu pôvodu hlásila. Za zmienku stojí:

  • Nobelová cena za fyziológiu za výskum vestibulárneho aparátu vnútorného ucha. Alebo cena za chémiu za prácu na využití izotopov ako značkovačov pre štúdium chemických procesov. Za fyziku to bol objav Holografie. Ako prvý na svete izoloval Vitamín C maďarský biochemik a fyzik Albert Szent-Györgyi.

  • Vedúcim vývoja aplikácií Word a Excel bol americký softvérový inžinier maďarského pôvodu Charles Simonyi. Kemény János bol spolutvorca programovacieho jazyka BASIC.

  • Calvin Klein, americký módny návrhár pochádza z rodiny maďarských prisťahovalcov. Potešia aj milé vynálezy ako guličkové pero, zápalky či Rubikova kocka.

Aj my Slováci máme byť na čo hrdí. Či z minulosti alebo aj zo súčasnosti, len o tom málo vieme. Pozri http://www.osobnosti.sk/.

Svetoznámy profesor Aurel Stodola bol zakladateľ teórie parných a plynových turbín. Jeho žiakom bol aj slávny Albert Einstein. Za slovenský patent sa považuje padák, bezdrôtová telegrafia, elektrický transformátor, vlnomer, naviják na rybárský prút atp. Sú aj vynálezy a osobnosti pri ktorých je sporná príslušnosť k národu. Tak ako Tokajské víno nemôže byť ani maďarske ani slovenské. Tokaj je oblasť. Sme preto „odkázaní“ na spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Buďme príkladom

Niekedy my Slováci máme komplex so svojej malosti a ten si kompenzujeme nadávaním na iných, alebo sa prispôsobíme väčšine. V Prahe po týždni začneme „říkat“. Inokedy aby sme sa vyrovnali iným, chceme rýchlo zbohatnúť bez námahy a dopadne to ako pri nedávnej „spackanej“ deaflympiáde v Tatrách. Keby iné krajiny mali takú prírodu ako my, tak už žijú aj z cestovného ruchu a poľnohospodárstva. Blížia sa majstrovstvá sveta v hokeji, zanechajme fanúšikom dobrý dojem z našej krajiny. Ukážme znova svetu, že patríme k špičke. Reprezentujme krajinu pozitívnymi príkladmi, ako to robia povedzme slovenskí vedci v CERN-e.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tolerantné vlastenectvo

Pochádzam z centra národnej kultúry Slovákov z Martina. Keď som sa oženil, začal som chodiť na južné Slovensko za svokrovcami. Zisťujem, že väčšina našich spoluobčanov maďarskej národnosti nemá žiadny problém žiť spoločne so Slovákmi a platí to aj naopak. Roky žijú svojimi každodennými povinnosťami na tomto území a považujú ho za svoj domov. Jediné čo ich trápi je „nálepkovanie“a nezamestnanosť najmä na Gemeri. Iste sú aj iné chudobné regióny, ale ak sme vlastencami nemôžeme sa k juhu správať ako „krkavčia mať“. Predsa je to naša vlasť. Keď tento región bude prosperovať sekundárne tým dosiahneme lepšiu spokojnosť a lojálnosť našich občanov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som rád, že už nežijeme v 19. storočí, ale v zjednotenej Európe, kde sa do popredia kladie spoločný záujem. Verím, že sa dá spoločné písať nová história našich dvoch národov. Nemci a Poliaci sú vzorom. Dlhobo spolupracujú na rôznych úrovniach. Táto snaha prináša svoje ovocie a maže traumy z minulosti. V Košiciach to dokážu tiež. Aj vďaka medzinárodnej spolupráci (vrátane slovensko - maďarskej) získali titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. http://www.kosice2013.sk

Som presvedčený, že je možné byť vlastencom a súčasne tolerantný voči iným. Ak to dokážeme, potom uvidíme najprv človeka - občana.

Tomas Michalik

Tomas Michalik

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rád píšem články, zaujímam sa v rámci časových možností o veci verejné. Uprednostňujem slušnú, vecnú a objektívnu diskusiu v zmysle biblického hesla:"Poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí" Vážim si ľudí, ktorí sú schopní pokánia ak chcete sebareflexie. Aj ja chcem takým byť:) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu